Dr inż. Michał Tomaszewski otrzymał roczne stypendium na rozwój kariery naukowej w dziedzinie biocybernetyki i inżynierii biomedycznej. Pracownik IMiIO został jednym ze 100 wybitnych młodych naukowców wybranych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej z grona 1034 kandydatów.
W swojej pracy naukowej dr inż. M. Tomaszewski zajmuje się zagadnieniami związanymi z numerycznym modelowaniem dynamiki przepływu krwi przez różnego typu tętnice m.in. wieńcowe oraz mózgowe. „Zastosowanie tej metody pozwala sprawdzić jak przepływająca krew oddziałuje na ściany naczyń krwionośnych, jak zmieniają się parametry przepływu i w których miejscach może dojść do nagłego zaburzenia krążenia krwi powodując np. niedokrwienny udar mózgu, krwotoczny udar mózgu czy chorobę niedokrwienną serca” – mówi dr inż. Tomaszewski. Tematykę tę młody naukowiec zainicjował już w ramach rozprawy doktorskiej zatytułowanej: „Numeryczno-eksperymentalne badania przepływu płynu w wybranych odcinkach naczyń wieńcowych”. Obrona pracy odbyła się w 2019 roku. Wyniki badań zrealizowanych w ramach doktoratu posłużyły m.in. do opracowania cyklu artykułów opublikowanych w czasopismach z listy JCR.
Dr inż. Michał Tomaszewski jest również głównym wykonawcą oraz współautorem badań dotyczących przepływu krwi przez perforatory – drobne tętnice zaopatrujące krytyczne struktury mózgu, odpowiedzialne za świadomość, poruszanie kończynami, czucie, widzenie i zdolność mówienia. Ich zamknięcie powoduje wystąpienie poważnych powikłań, takich jak: niedowład, śpiączka czy zaburzenia mowy. „Choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce i na świecie, z czego około jedna trzecia spowodowana jest chorobami naczyń doprowadzających krew do mózgu. W wielu przypadkach śmierć poprzedzona jest długotrwałą chorobą naznaczoną ograniczeniem sprawności fizycznej i intelektualnej, ograniczeniem możliwości pracy, zależnością od opieki osób trzecich”
Naukowiec bada wpływ różnych czynników na zaburzenie przepływu krwi np. różnych wartości ciśnienia krwi i tętna, tętniaków, zwężeń czy stentu – plastikowej bądź metalowej rurki służącej do rozszerzania chorobowo zmienionego naczynia krwionośnego. Badania te realizowane są w ramach projektu OPUS Narodowego Centrum Nauki.
Serdecznie gratulujemy osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów naukowych.
Szczegółowe informacje pod adresem :
https://www.wojsko-polskie.pl/wat/articles/aktualnosci‑w/dr-inz-michal-tomaszewski-laureatem-programu-start-2021/